Świdnica

Świdnica – dolnośląska perełka.

Świdnica – historyczne miasto o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach, leżące zaledwie 50 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Dzięki zachowanej w dobrym stanie po II wojnie światowej starówce Świdnica jest uznawana za jedno z najcenniejszych zabytkowych miast Polski. Usytuowanie w sercu Europy, na ważnych szlakach handlowych, a także słynne na całym kontynencie towary, m.in. piwo i sukno, pozwoliły Świdnicy stać się w latach największej świetności (XII – XIV w.) stolicą Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Obecnie Świdnica jest nowoczesnym i przyjaznym miastem. Wyróżnia ją zabytkowa, zwarta zabudowa i zachowany w niezmienionym stanie od czasów średniowiecza układ urbanistyczny Rynku. Kolorowe kamieniczki zdobiące serce miasta, rzeźbione fontanny, nastrojowe iluminacje i odbudowana po 45 latach wieża ratuszowa tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Z tarasu widokowego wieży ratuszowej, można podziwiać panoramę miasta i okolic, a przy dobrej pogodzie nawet najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżkę. Główną atrakcją Świdnicy jest pochodzący z XVII wieku Kościół Pokoju pw. św. Trójcy – największa drewniana świątynia Europy, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jej bajeczny, bogaty wystrój w skromnej szachulcowej bryle z drewna, gliny, piasku i słomy, na każdym robi wrażenie. Będąc w Świdnicy nie sposób także nie zauważyć górującej nad miastem, 101,5-metrowej wieży Katedry pw. św. Stanisława i Wacława. Monumentalna, gotycka budowla, zachwyca zwiedzających swym ogromem i bogatym, barokowym wystrojem. Warto  obejrzeć też pozostałości Twierdzy Świdnickiej, szczególnie Fleszę Nowomłyńską czy odremontowany, zabytkowy dworzec kolejowy. Wszystkie najciekawsze zakątki Świdnicy można zwiedzić korzystając ze specjalnie przygotowanej Miejskiej Trasy Turystycznej, na której znajdują się m.in. Dawny Pałac Opatów Krzeszowskich, Dom pod Bykami, relikty twierdzy świdnickiej – basteja Bramy Strzegomskiej czy jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zwiedzanie Miejskiej Trasy Turystycznej ułatwiają i urozmaicają bezpłatne audioprzewodniki, które można wypożyczyć w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Rynku.

Bogactwo sławnych mieszkańców

Sześćdziesięciotysięczna Świdnica ma do zaoferowania turystom bardzo wiele – imponujące zabytki, piękne krajobrazy z górami i Ślężą w tle, ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe oraz  mieszkańców, o których głośno w świecie. W Świdnicy swoje rodzinne domy mieli: słynny as myśliwski I wojny światowej Manfred von Richthofen zwany „Czerwonym Baronem”, matematyczka i astronom Maria Kunitz. Z miastem tym związana jest również Anna Świdnicka – cesarzowa rzymska z dynastii Piastów, mówiący biegle 68-językami poliglota Emil Krebs, autor piosenki „Rozkwitały pąki białych róż” – Mieczysław Kozar - Słobódzki i wiele innych osób, które znajdują się na liście znanych świdniczan i są obecni w pamięci.

Miasto, które żyje cały rok.

Świdnica to także miasto ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim Rynku gości Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości, jedna z najstarszych oraz większych tego typu imprez w Polsce. Natomiast wiosną i latem turyści i mieszkańcy uczestniczą w Samochodowym Rajdzie Świdnickim Krause, Święcie Dzika, Dniach Świdnicy, Festiwalu Teatru Otwartego czy Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim. Z kolei jesienią miłośnicy dobrego kina spotykają się na  Festiwalu Filmowym Spektrum a zimą w Rynku odbywa się  Jarmark Bożonarodzeniowy – Świdnicka Kolęda. Do Świdnicy warto przyjechać przez cały rok. Zapraszamy!

 

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

 Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jednocześnie jest to jeden z dwóch (drugi jest w Jaworze) Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należą także główny ołtarz i ambona oraz loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju: dzwonnicą, domem stróża, plebanią i cmentarzem ewangelickim.

Dane kontaktowe:
Pl. Pokoju 6
58 – 100 Świdnica
Tel. 74/852-28-14, 603-331-578
www.kosciolpokoju.pl

 Katedra pw. św. Stanisława i Wacława

Gotycki kościół z XIV w., z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o wysokości 101,5 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce), stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Papieża Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji.

 

Dane kontaktowe:

Pl. Jana Pawła II 2

58 – 100 Świdnica

Tel. 530-853-425 (kancelaria), 720-101-606 (przewodnik katedralny)

www.katedra.swidnica.pl

 

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Powstało w 1967 w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta. W muzeum prezentowane są eksponaty związane z historią kupiectwa takie jak: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII-wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta. Przed wejściem do muzeum koniecznie trzeba przysiąść na ławeczce z Marią Kunic, pierwszą na świecie kobietą-astronom.

Dane kontaktowe:
Rynek 37
58 – 100 Świdnica
tel. 74/852-12-91
www.muzeum-kupiectwa.pl

Wieża Ratuszowa

Po przeprowadzonej w latach 2010- 2012 odbudowie znowu dominuje nad świdnickim rynkiem. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki. Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Obiekt ozdobił zegar, którego elementy widoczne na zewnątrz, wzorowano na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży. Nowa wieża zwieńczona jest hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą.

Dane kontaktowe:

Ul. Wewnętrzna 4 (Rynek)

58-100 Świdnica

Tel. 730-796-626

www.wieza.swidnica.pl

 

 


Galeria zdjęć


Atrakcje turystyczne w okolicy

  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

    Muzeum Papiernictwa mieści się w pochodzącym z 1605 r. młynie papierniczym – bezcennym zabytku techniki. Będący pomnikiem historii budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie. Tradycje czerpania papieru w Dusznikach sięgają XVI stulecia; pierwsza wzmianka o tutejszej papierni pochodzi z 1562 r., a dotyczy sprzedaży udziałów w... » Zobacz więcej

  • Centrum Rekreacji i Sportu KOLOROWA

    ul. Parkowa 10, 58-540 Karpacz tel tel.: 75 76 19 098 e-mail:  biuro@kolorowa.pl www.kolorowa.pl   » Zobacz więcej

  • SKI & SUN Świeradów Zdrój

    Ośrodek SKI&SUN Świeradów Zdrój to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników sportów zimowych. W tę największą atrakcję narciarską polskich Sudetów Zachodnich zainwestowała Grupa Kapitałowa Zasada, której celem było stworzenie ośrodka wyróżniającego się najwyższym komfortem i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Nie przez przypadek więc ośmioosobowa kolej gondolowa na Stogu... » Zobacz więcej

Współpraca