Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum Papiernictwa mieści się w pochodzącym z 1605 r. młynie papierniczym – bezcennym zabytku techniki. Będący pomnikiem historii budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów przemysłowych w Europie.

Tradycje czerpania papieru w Dusznikach sięgają XVI stulecia; pierwsza wzmianka o tutejszej papierni pochodzi z 1562 r., a dotyczy sprzedaży udziałów w czerpalni przez Ambrożego Teppera Mikołajowi Kretschmerowi. Pierwsza papiernia uległa zniszczeniu podczas powodzi w 1601 r. Młyn odbudowano i czerpanie papieru wznowiono w 1605 r.

Dla zwiedzających Muzeum Papiernictwa otwarto w 1968 r., a po trzech latach wprowadzono pokazową produkcję papieru czerpanego. Czerpalnia prędko stała się atrakcją przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy turystów.

Muzealne wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego w XIX-XX w. oraz dzieje drukarstwa. Można tu obejrzeć, jak w przeszłości wytwarzano papier. Powstające wg dawnej techniki arkusze nadają się do pisania i drukowania (powstają na nich wydawnictwa okolicznościowe, dyplomy, zaproszenia, wizytówki a nawet książki bibliofilskie).

Każdy zwiedzający może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę pobytu w Muzeum.

Dzięki unikatowej architekturze budynku papierni, ciekawym ekspozycjom oraz pokazowej produkcji papieru, dusznickie Muzeum zaliczane jest do największych atrakcji turystycznych, które zwiedzając Polskę warto zobaczyć.

W 2011 r. dusznicki młyn papierniczy uznany został Pomnikiem historii.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

ul. Kłodzka 42

Duszniki-Zdrój

Młyn papierniczy jest położony przy międzynarodowej trasie E-67.

www.muzpap.pl


Galeria zdjęć


Regiony i miasta

  • Lwówek Śląski

    Najważniejsze imprezy plenerowe   Lwóweckie Lato Agatowe (święto poszukiwaczy skarbów Ziemi) to impreza plenerowa, której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów uważana za największą mineralogiczną imprezę w Polsce:ponad 200 stoisk z minerałami, w ramach LLA obyło się kilkanaście wystaw tematycznych i kolekcjonerskich, np.: „Metale Zaklęte w Kryształach”,... » Zobacz więcej

  • Ząbkowice Śląskie

    Historia Ząbkowic   Ząbkowice Śląskie zostały założone w II połowie XIII wieku na prawie niemieckim przez osadników z Frankonii. Stąd pochodzi nazwa miasta – Frankenstein, która była używana do końca II wojny światowej. Miasto powstało na skrzyżowaniu ważnych dróg handlowych prowadzących z Wrocławia do Pragi oraz z Nysy do Świdnicy. Pierwotnie należało do piastowskiego księstwa... » Zobacz więcej

  • Świdnica

    Świdnica – dolnośląska perełka. Świdnica – historyczne miasto o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach, leżące zaledwie 50 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Dzięki zachowanej w dobrym stanie po II wojnie światowej starówce Świdnica jest uznawana za jedno z najcenniejszych zabytkowych miast Polski. Usytuowanie w sercu Europy, na ważnych szlakach handlowych, a... » Zobacz więcej

Współpraca